Zarząd Powiatowy PSL w Grodzisku Mazowieckim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

PSL

Jak wstąpić do PSL

Zgodnie ze statutem Polskiego Stronnictwa Ludowego członkiem PSL może być każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, o ile zostanie przyjęty do koła PSL zgodnie z przepisami statutu Stronnictwa.

więcej >

PSL TV

Prof. Zoll miażdży „kukułcze jajo” Komorowskiego: „Nie zachodzą przesłanki do referendum. Widzę wątpliwości konstytucyjne”

Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, starł na proch i pył wrześniowe referendum, które – jak kukułcze jajo – podrzucił wyborcom Bronisław Komorowski. Były prezydent zarządził na 6 września referendum, dotyczące m.in. wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, gdy desperacko próbował ratować się po pierwszej turze wyborów prezydenckich. W rezultacie i tak poniósł klęskę i odszedł ze stanowiska głowy państwa, a referendum zostało…

Widzę wątpliwości konstytucyjne, zarówno co do tego referendum, zarządzonego jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, jak i ewentualnego rozszerzenia pytań— powiedział Andrzej Zoll w TVN24.

Profesor przywołał artykuł 125 konstytucji, który dopuszcza referenda tylko w sytuacjach ważnych i zasadniczych spraw państwowych. Każda z tych spraw, które mają być przedmiotem referendum, jest sprawą ważną, ale to nie są sprawy o zasadniczym znaczeniu, a tylko w takich sprawach ma być przeprowadzane referendum— podkreślił prawnik.

Zaznaczył, że co prawda Senat wyraził zgodę na referendum, procedura została przeprowadzona zgodnie z konstytucją, ale meritum referendum, pod względem konstytucyjnym, jest bardzo wątpliwe.

Prof. Zoll podkreślił przy tym, że uzasadnione było referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mogłoby też w przyszłości dotyczyć zatwierdzenia nowej konstytucji przygotowanej przez Zgromadzenie Narodowe, czy ewentualnie wprowadzenia waluty euro. Ale dziś referendum nie ma uzasadnienia. Nie zachodzą w ogóle przesłanki do ogłaszania referendum. Bardzo mi się podobał głos PSL, żebyśmy może znaleźli drogę do odwołania referendum, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie byłoby to łatwe— ocenił prof. Zoll.