Zarząd Powiatowy PSL w Grodzisku Mazowieckim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

PSL

Jak wstąpić do PSL

Zgodnie ze statutem Polskiego Stronnictwa Ludowego członkiem PSL może być każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, o ile zostanie przyjęty do koła PSL zgodnie z przepisami statutu Stronnictwa.

więcej >

PSL TV

Eksport Polski

 

Handel zagraniczny Polski

 

Eksport Polski do krajów UE

 

Prof. Zoll miażdży „kukułcze jajo” Komorowskiego: „Nie zachodzą przesłanki do referendum. Widzę wątpliwości konstytucyjne”

Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, starł na proch i pył wrześniowe referendum, które – jak kukułcze jajo – podrzucił wyborcom Bronisław Komorowski. Były prezydent zarządził na 6 września referendum, dotyczące m.in. wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, gdy desperacko próbował ratować się po pierwszej turze wyborów prezydenckich. W rezultacie i tak poniósł klęskę i odszedł ze stanowiska głowy państwa, a referendum zostało…

Widzę wątpliwości konstytucyjne, zarówno co do tego referendum, zarządzonego jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, jak i ewentualnego rozszerzenia pytań— powiedział Andrzej Zoll w TVN24.

Profesor przywołał artykuł 125 konstytucji, który dopuszcza referenda tylko w sytuacjach ważnych i zasadniczych spraw państwowych. Każda z tych spraw, które mają być przedmiotem referendum, jest sprawą ważną, ale to nie są sprawy o zasadniczym znaczeniu, a tylko w takich sprawach ma być przeprowadzane referendum— podkreślił prawnik.

Zaznaczył, że co prawda Senat wyraził zgodę na referendum, procedura została przeprowadzona zgodnie z konstytucją, ale meritum referendum, pod względem konstytucyjnym, jest bardzo wątpliwe.

Prof. Zoll podkreślił przy tym, że uzasadnione było referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mogłoby też w przyszłości dotyczyć zatwierdzenia nowej konstytucji przygotowanej przez Zgromadzenie Narodowe, czy ewentualnie wprowadzenia waluty euro. Ale dziś referendum nie ma uzasadnienia. Nie zachodzą w ogóle przesłanki do ogłaszania referendum. Bardzo mi się podobał głos PSL, żebyśmy może znaleźli drogę do odwołania referendum, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie byłoby to łatwe— ocenił prof. Zoll.

Strona 2 z 33