Zarząd Powiatowy PSL w Grodzisku Mazowieckim

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

PSL

Jak wstąpić do PSL

Zgodnie ze statutem Polskiego Stronnictwa Ludowego członkiem PSL może być każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, o ile zostanie przyjęty do koła PSL zgodnie z przepisami statutu Stronnictwa.

więcej >

PSL TV

Wywiad z Adamem Jarubasem – marszałkiem województwa świętokrzyskiego, wiceprezesem PSL

O rejsie Pływającego Młyna Wodnego z Nowego Korczyna do Gdańska oraz o happeningach bardziej przemawiających do wyobraźni niż apele polityków

Panie Marszałku, popłynie Pan Młynem Wodnym do Gdańska?
Adam Jarubas: – Chyba brakuje mi umiejętności i uprawnień z zakresu żeglugi śródlądowej. Ale jako pasażer, kto wie… Może chociaż krótki odcinek od wodowania w mojej rodzinnej gminie Nowy Korczyn do Połańca? Cały rejs obsługiwać będzie czteroosobowa załoga złożona z członków Klubu Wodniackiego Kon Tiki – to wodniacy z prawdziwego zdarzenia, zaprawieni w tego typu wyprawach.

Skąd pomysł na budowę i rejs do Gdańska Pływającego Młyna Wodnego?
Adam Jarubas: – Kiedyś takie młyny wodne pływały po Nidzie i Wiśle, dobijając do brzegów i świadcząc młynarskie usługi. Chcemy ożywić tamten czas i mało znaną tradycję. Polska była niegdyś potężnym producentem i eksporterem zboża wysyłanego Wisłą do Gdańska, skąd importowali je kupcy z całej Europy. Nasz rejs ma zatem odwołać się także do okresu naszej eksportowej potęgi. W pomysł zaangażowały się trzy instytucje: Muzeum Wsi Kieleckiej, Klub Wodniacki KON-TIKI z Pińczowa oraz Ośrodek Kulturalno-Historyczny (Pałac Wielopolskich) w Chrobrzu. Członkowie KON – TIKI wybudowali replikę XIX-wiecznego Pływającego Młyna Wodnego, o wymiarach 8 na 6 metrów, instalując w młynie żarna napędzane kołem wodnym. 17 sierpnia w Nowym Korczynie odbędzie się wodowanie naszego młyna i pierwsze mielenie ziarna na chleb dożynkowy, który zostanie poświęcony podczas zaplanowanych na następny dzień dożynek gminy Nowy Korczyn. Natomiast w niedzielę, 18 sierpnia, o godzinie 11.30 młyn wyruszy 18 – dniowy rejs aż do Gdańska. Pływający młyn będzie miał do pokonania 760 kilometrów. Będzie cumować do brzegów Wisły m.in. w: Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Płocku i na koniec w Gdańsku. We wszystkich tych miejscach przewidziane są eventy promujące region świętokrzyski – będzie głośno, barwnie i… smacznie, bo będziemy serwować specjały kuchni świętokrzyskiej.

Rejs Młynem Wodnym do Gdańska to nie pierwsza taka nietypowa akcja promocyjna organizowana w Świętokrzyskim. W ubiegłym roku tratwą płynęły do Warszawy owoce i warzywa od świętokrzyskich rolników. W tym roku poszliście „za ciosem”?
Adam Jarubas: – Poprzez ubiegłoroczną akcję „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika” gospodarze z Ponidzia próbowali zwrócić uwagę na drastyczne różnice między cenami skupu płodów rolnych, a wysokością cen tych produktów w sklepach. Rolnicy postanowili wybudować tratwę. A jak postanowili – tak zrobili. Na tratwę zładowali owoce i warzywa, i popłynęli z nimi Wisłą z Nowego Korczyna do Warszawy.

Happening zamiast protestu?
Adam Jarubas: – Akcji nadano charakter happeningu z nadzieją, że taka – inna od wszystkich – forma, pozwoli skuteczniej nagłośnić problem. Taki barwny happening często bardziej przemawia do masowej wyobraźni (myślę o decydentach, konsumentach i producentach), niż apele polityków czy samorządowców. A przecież ze „znikaniem dochodów” rolnicy – nie tylko z Ponidzia – borykają się od lat. W ostatnich latach te nożyce cenowe są wyjątkowo szeroko rozwarte, bo też ceny owoców i warzyw w sklepach są naprawdę wysokie. W ubiegłym roku, gdy organizowaliśmy akcję „Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika” rolnicy w skupie za kilogram ziemniaków dostawali 10 groszy! Zarobek ze sprzedaży nie pokrywał nawet kosztów paliwa potrzebnego do ich wykopania kartofli i dowiezienia ich do skupu. A co dopiero mówić o jakimś zysku!? Latem 2012 roku rolnicy z Ponidzia pokonali 400 kilometrowy rejs, zawijając po drodze m.in. do Połańca, Sandomierza, Solca nad Wisłą i Dęblina. Spotykali się z przedstawicielami miejscowych władz i z dziennikarzami. A w Warszawie, gdzie już samochodami dojechali kolejni producenci rolni z owocami, warzywami, specjałami regionalnej kuchni, wszystko rozeszło się jak świeże bułeczki. Akcja była barwna i głośna, a na jej zakończenie nasza delegacja była z wizytą u ministra rolnictwa, by już całkiem poważnie porozmawiać o rozwiązaniach, które poprawią opłacalność produkcji rolnej. Nasz happening miał też zmobilizować do działania samych rolników. Bo rozwiązaniem jest tworzenia grup producentów rolnych. W grupie rolnik będzie silniejszy. A tylko silniejszy może twardo negocjować ceny z pośrednikami. Grupa może też bezpośrednio zająć się sprzedażą płodów, omijając w ten sposób niepotrzebnego pośrednika.

Źródło: www.ppr.pl


Wieści Parlamentarne nr 4

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru biuletynu klubu parlamentarnego PSL: Wieści Parlamentarne

 

 

Specjalne strefy ekonomiczne instrumentem rozwoju regionów

We wtorek, 23 lipca br. Rada Ministrów wydłużyła okres funkcjonowania stref do końca 2026 r. W oparciu o efekty osiągnięte w ubiegłym roku, wydłużenie okresu przy obecnej słabej koniunkturze gospodarczej, powinno przynieść inwestycje rzędu 30 mld zł i ok. 20 tys. nowych miejsc pracy.

W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Ich łączny obszar na koniec grudnia 2012 r. wyniósł blisko 16 tys. ha. Strefy zlokalizowane są na terenach 146 miast i 210 gmin. Do końca 2012 r. przedsiębiorcy działający w strefach zainwestowali blisko 86 mld zł. i w wyniku tych inwestycji utworzyli ponad 186 tys. nowych miejsc pracy. W stosunku do 2011 r. skumulowana wartość inwestycji wzrosła o 6,2 mld zł, zaś liczba nowych miejsc pracy o 4,2 tys.

Komitet Rady Ministrów 25 lipca br. rekomendował Radzie Ministrów włączenie nowych terenów do strefy mieleckiej i kostrzyńsko - słubickiej. W przypadku strefy mieleckiej pozwoli to przede wszystkim na realizację oczekiwanej przez Szczecin inwestycji KSO o wartości ok. 300 mln zł, tworzącej 451 miejsc pracy. Inwestycja dotyczy produkcji stalowych fundamentów wielkogabarytowych dla morskich siłowni wiatrowych. W sumie, w przypadku obu stref, po wydłużeniu okresu funkcjonowania do 2026 r., szacujemy, że może powstać ok. 4 tys. nowych miejsc, przy inwestycjach ok. 1,4 mld zł.

Podjęcie decyzji przez Komitet Rady Ministrów otwiera możliwość zmiany granic kolejnych stref, których wnioski wpłynęły do Ministerstwa Gospodarki w ostatnich miesiącach.

Oczekiwanym efektem powyższych zmian będzie utworzenie 27 tys. miejsc pracy oraz zainwestowanie 11 mld złotych.

Specjalne strefy ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary kraju, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania SSE jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy.

Aby zobaczyć planowane w bieżącym roku poszerzenia (tabela) kliknij TUTAJ

Janusz Piechociński,

Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Gospodarki
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

Źródło: www.psl.org.pl


Młodzi mieszkańcy wsi dostaną dofinansowanie do zakupu domu

Na wspólnej konferencji prasowej politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej ogłosili, że rządowy program Mieszkanie dla Młodych zostanie poszerzony o możliwość dofinansowania przez państwo zakupu domu jednorodzinnego. Dotychczas program MdM zakładał dofinansowanie jedynie do nabycia mieszkania. Według PSL takie rozwiązanie ograniczało dostęp do programu dla młodych ludzi z obszarów wiejskich.

Jan Bury, przewodniczący KP PSL podkreślał, że program otwiera się na mieszkańców wsi, gdzie nie ma wielkich deweloperów i budowania mieszkań, ale dominują właśnie domy jednorodzinne. Stąd też inicjatywa PSL ogłoszona już kilka miesięcy temu, w której politycy zapowiedzieli, że będą dążyć do poszerzenia programu rządowego. W wyniku rozmów pomiędzy klubami PSL i PO oraz konsultacji z resortem transportu i budownictwa zmiana została zaakceptowana. Teraz posłowie w sejmowych komisjach zajmą się wprowadzeniem tej poprawki do projektu ustawy. Zakłada ona dofinansowanie do 50m2 przy założeniu, że dom nie może być większy niż 100 m2. Inne warunki dostępności programu pozostają niezmienne - można z nimi zapoznać się na stronie: mieszkaniedlamlodych.pl

Źródło: www.klub.psl.pl

Poprawiony: wtorek, 23 lipca 2013 15:48

Wyniki wymiany handlowej

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami wymiany handlowej w 2012 r. i pięciu miesięcy 2013 r.

Wynikami wymiany handlowej w 2012 r. i pięciu miesięcy 2013 r.(pdf)

Strona 10 z 33